Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet Papier kredowy a offsetowy

Papier kredowy a offsetowy – różnice

Data publikacji 1 stycznia 2023


Dobry druk — jaki powinien być? Powinien cechować się przede wszystkim estetyką i efektownym wyglądem. Klienci składający zamówienie w drukarni nie analizują aspektów technicznych, a oczekują zadowalającego rezultatu. Z tym większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele różnic występuje pomiędzy najpopularniejszymi materiałami drukarskimi, czyli papierem kredowym oraz offsetowym.

Co warto wiedzieć o papierze kredowym?

W poligrafii papier kredowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do druku. Jest on pokryty specjalną mieszanką pigmentu mineralnego oraz kleju, dzięki czemu jest przyjemny w dotyku i wyróżnia się gładką powierzchnią. Papierowy wygląda efektownie, jednak można nanieść na niego nadruk tylko raz. Nie da się po nim swobodnie pisać.

Taki papier dostępny jest w dwóch wersjach — matowej oraz z połyskiem.

Papier kredowy stosowany jest najczęściej przy wydruku katalogów szytych, teczek ofertowych, wizytówek, ulotek oraz plakatów.

Taki papier może być stosowany zarówno w druku cyfrowym, jak i offsetowym.

Co warto wiedzieć o papierze offsetowym?

Papier offsetowy to mieszanka drzewnej masy celulozowej i ligniny. Wysokiej jakości papier powstaje przy zastosowaniu impregnacji specjalną smołą. Jego powierzchnia jest nieco chropowata, jednak cechuje się doskonałą absorpcją tuszu, przez co łatwo można po nim, pisać. W poligrafii papier offsetowy jest stosowany przede wszystkim w kalendarzach, notesach, ulotkach ekonomicznych, planerach, podkładach na biurko, certyfikatach, kolorowankach czy fakturach.

Papier offsetowy czy kredowy?

Druk na papierze kredowym czy offsetowym, które rozwiązanie będzie lepsze? Na to pytanie nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oba materiały różnią się między sobą pod wieloma względami.

Oba papiery różnią się między innymi gęstością i gramaturą. Kredowy papier jest sztywny, a jego grubość mieści się w przedziale 90 – 350 g. Natomiast papier offsetowy jest miękki o grubości 80 – 120 g.

Papier offsetowy w przeciwieństwie do kredowego nie jest odporny na działanie wilgoci i może dość łatwo przemakać.

Oba papiery różnią się między sobą nie tylko parametrami technicznymi, ale również i estetyką. Papier offsetowy nie jest uważany za materiał estetyczny, jest zwyczajny, można powiedzieć nawet, że uniwersalny, przez co jego zastosowanie w poligrafii jest dość szerokie. Natomiast kredowy papier, choć wizualnie wygląda bardzo atrakcyjnie, to jednak przez to, że nie można po nim pisać, nieco traci na swojej atrakcyjności.

Sprawdź ofertę https://drukarniaaria.pl/ jeśli chodzi o druk na papierach kredowym i offsetowym.

moc aplikacji natywnych

DMasters

Nasi redaktorzy na blogu DialnetMasters to grupa entuzjastów nowych technologii, których pasją są komputery i internet. Nasz zespół skupia się na przekazywaniu tej pasji naszym czytelnikom poprzez różnorodne felietony, recenzje sprzętu komputerowego oraz praktyczne poradniki. Dzięki naszym artykułom, czytelnicy mogą poznać najnowsze trendy w świecie technologicznym, zdobyć cenne informacje o sprzęcie komputerowym oraz odkryć możliwości rozrywkowe, jakie oferują nowoczesne komputery. Naszym celem jest dostarczanie treści, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w pełnym wykorzystaniu potencjału nowych technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?