Jaka kamera do nurkowania?
Data publikacji 1 marca 2019
Wiele osób pasjonujących się nurkowaniem bardzo często zastanawia się nad tym, jaka kamera do nurkowania w ich przypadku sprawdzi się najlepiej. Wybór na rynku tego typu urządzeń jest naprawdę duży, dlatego też do tematu warto podejść bez pośpiechu i zbędnych emocji. Dobrej jakości sprzęt do najtańszych nie należy, więc ostatecznej decyzji o zakupie nie warto podejmować pod wpływem jakichkolwiek emocji.
Jaka kamera do nurkowania?
Wybór kamery do nurkowania w dużym stopniu uzależniony jest od tego, jakie efekty przy jej pomocy nurek ma zamiar osiągnąć. Oczywiście koleją istotną kwestią jest również to, jaki budżet nurek może poświecić na zakup tego typu urządzenia. Zgodnie z tym co mówią specjaliści w tej dziedzinie, ceny dobrej jakości kamerek przeznaczonych do nurkowania zaczynają się od kwoty 1500 zł (choć oczywiście można znaleźć modele, które są nawet dziesięciokrotnie droższe). Tak naprawdę na cenę urządzenia tylko połowicznie wpływ ma jego dobra optyka oraz dobra renoma producenta. Duży wpływ na cenę urządzenia ma także jakość jego obudowy oraz rodzaj materiałów z jakich została wykonana. Ze względu na swoje charakterystyczne przeznaczenie oczywistą kwestią jest, że obudowa kamery do nurkowania koniecznie musi być wykonana z wodoodpornych materiałów. Dla uzyskiwania jeszcze lepszej jakości zdjęć i filmów warto także zastanowić się nad rodzajem i jakością oświetlenia, zastosowanego w danym urządzeniu.
Dobry sprzęt to nagrywania podwodnych przygód może pomóc w spojrzeniu naprawdę bardzo ciekawego reportażu, nie tylko przedstawiającego podwodny świat, ale również i odzwierciedlającego uczucia nurka, jakie w czasie wyprawy mu towarzyszą. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest posiadanie dobrej jakości kamery do nurkowania, pozwalającej na zarejestrowanie wszystkich tych emocjonujących zdarzeń i towarzyszących im uczuć.
Zwróćmy uwagę na parametry kamer
Przeglądając oferty amer sportowych należy także zwrócić uwagę na to, na jakich głębokościach tego typu urządzenia są w stanie prawidłowo pracować. Jeśli nurkujemy na bardzo dużych głębokościach, przekraczających nawet 30 metrów, to w takim przypadku z całą pewnością te kamery, które przeznaczone są do nurkowania na głębokościach nie większych niż 10 metrów w żaden sposób nie będą spełniały oczekiwanych od nich funkcji. Oczywiście można zdecydować się na zakup specjalnych kamer sportowych, jednak i one w wielu sytuacjach mogą być nieco zawodne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do rejestrowania podwodnego życia będzie zakup takiej kamery, która przez producenta została stworzona z myślą o zastosowaniu jej pod wodą przez nurków, czy to profesjonalistów czy amatorów. W przypadku kamer podwodnych częstym problemem jest nie tyle jakość obrazu, co jakość uzyskiwanego dźwięku, dlatego i tym parametrom należy przyjrzeć się uważnie.
Najpopularniejsze kamery sportowe
Jedną z najpopularniejszych kamer sportowych służących do wielu zastosowań jest GoPro Hero. Aktualnie światło dzienne ujrzała już siódma generacja tych kamer. Może ona nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Oczywiście, jeśli obniżmy jakość nagrywania do zwykłego FullHD możemy zwiększyć ilość klatek aż do 240 na sekundę. Kamera wyposażona jest w system stabilizacji obrazu, dzięki czemu filmy są bardziej wyraźne i pozbawione wstrząsów. Właściwie dzięki temu nie musimy kupować dość drogiego gimbala a więc stanowi to sporą oszczędność. Kamera jest wyposażona w wyświetlacz sterowany dotykiem. Niestety mimo wielu plusów kamera ma także jeden, bardzo poważny minus. A mianowicie jest nim cena, która na nasze realia wciąż jest nieco za wysoka.
Jeśli więc szukamy nieco tańszych kamer to powinniśmy zainteresować się kamerą Eken H9R. Kamera ta podobnie jak GoPro Hero 7 oferuje nagrywanie filmów w maksymalnej rozdzielczości 4K. Eken zaopatrzony jest także w dwucalowy wyświetlacz LCD na którym możemy w oglądać nagrywany film w czasie rzeczywistym. Kupując kamerę staniemy się także posiadaczami wodoszczelnej obudowy, która umożliwia poprawne działanie kamery na głębokości do 30 metrów. Głębokość wydaje się więc odpowiednia. Aby uniknąć trzęsącego się obrazu warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowego gimbala, ponieważ wbudowany stabilizator obrazu nie spełnia swojej funkcji w 100%. Dla bardziej wymagających użytkowników może on okazać się niewystarczający.