Technologia 5g co to jest
Data publikacji 20 lutego 2019
Jak działa technologia 3g czy 4g wie każdy. W ostatnim czasie pojawiła się jednak technologia 5g co to jest takiego? Otóż technologia 5g, czyli technologia mobilna piątej generacji, według opinii specjalistów w niedługim czasie ma zostać innowacyjnym następcą dobrze już znanej technologii 4g.
Standardy technologii 5g
W technologii 5g, zgodnie z założeniami jej pomysłodawców i twórców, muszą zostać w pełni spełnione wszystkie te standardy, które dość szczegółowo określone zostały przez odpowiednie dyrektywy i oficjalne postanowienia wydawane przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. W założeniach dotyczących nowej sieci 5g zawarte przede wszystkim wymagań odnoszących się do parametrów wydajnościowych oraz sposobu zastosowania nowej sieci. Warto przy tym także wspomnieć o tym, że z założenia sieć 5g miała wprowadzać znacznie więcej innowacyjnych rozwiązań niż jej poprzednicy.
Technologia 5g co to jest?
Według założeń twórców oraz osób pracujących w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym, nowa sieć powinna się charakteryzować przede wszystkim:
- przepływnością nie większą niż 20 Gb/s (chodzi tu o wartość charakterystyczną dla łącza w terminalu),
- przepływnością nie większą niż 10 Gb/s (chodzi tu o wartość charakterystyczną dla przyłącza do sieci),
- opóźnienia nie większe niż 4 ms (dotyczy to jedynie zastosowań eMBB i 1 ms dla zastosowań URLLC),
- efektywność widmowa w zakresie do 30 bit/s/Hz.
Mówiąc o sieci 5g warto także mieć na uwadze, czym są i co charakteryzują parametry kryjące się pod następującymi skrótami:
- eMBB oznacza dostęp do tych najwyższych możliwych prędkości (dotyczy to także użytkowników stacjonarnych),
- URLLC określa wszelkiego rodzaju zastosowania, gdzie standardem są niskie opóźnienia
- MTC to pojęcie bardzo szerokie, bowiem odnosi się do rozległego wachlarza zastosowań Internetu Rzeczy.
Zastosowanie technologii 5g
Na dzień dzisiejszy, choć sieć 5g jest dostępna, to jednak nie jest jeszcze aż tak powszechnie stosowana, jakby się to mogło wydawać. Obecnie sieć ta wykorzystywana jest przede wszystkim:
- w rozwiązaniach powiązanych ze smart building,
- w intuicyjnych systemach naprowadzania samochodu na właściwe miejsce parkingowe,
- dla nowoczesnych systemów oświetleniowych (stosowanych przede wszystkim do oświetlania publicznych przestrzeni czy nowoczesnych rozwiązań architektonicznych),
- w aplikacjach dedykowanych mieszkańcom miast,
- dla Elektronicznych Systemów Sterowania Ruchem,
- w mapach jakości (uwzględniających stan powietrza atmosferycznego w czasie rzeczywistym).
Choć sieć 5g daje w dzisiejszych czasach mnóstwo możliwości, to jednak na dzień dzisiejszy nie w każdym mieście (z różnych powodów) jest możliwość skorzystania z tego typu rozwiązań. Jednak jak twierdzą specjaliści, sieć 5g daje wiele nadziei na nadchodzące lata.
Technologia 5g w Polsce
Technologia 5g jak wiemy już istnieje. Palącą kwestią na najbliższą przeszłość jest rozpowszechnienie jest zastosowania. Oczywiście wiele firm chciałoby mięć monopol na wdrażanie sieci 5g na danym terytorium. Do niedawna wydawało się, że sprzęt do wdrażania technologii 5g w Polsce dostarczy chiński gigant Huawei. Jednak ostatnio doszło do sporego skandalu. Aresztowano bowiem pracownika polskiego oddziału Huawei, którego oskarżono o szpiegostwo na rzecz Chin. Od tego momentu kwestia technologii 5g w Polsce jest jakby y zawieszona i nie wiadomo kto dostarczy nam ku temu odpowiedni sprzęt. Ponoć brane są pod uwagę w tym momencie firmy europejskie i północnoamerykańskie.
5g – zagrożenia
W internecie można znaleźć również mnóstwo informacji o zagrożeniach jakie może wywołać powszechne zastosowanie sieci 5g. Naukowcy i różnej maści specjaliści alarmują o zagrożeniu jakie może stanowić dla nas zbyt duża ekspozycja na pole elektromagnetyczne. Co prawda obecnie stosowane sieci internetowe również emitują tego rodzaju pole, ale nasza ekspozycja jest jak na razie niezbyt duża. Ma się natomiast znacząco zwiększyć w przypadku zastosowania technologii 5g. Wiąże się to z tym, że w przypadku tej technologii będzie trzeba zastosować znacznie więcej anten – przekaźników.