Życie w obiektywie kamer – monitoring i jego znaczenie
Data publikacji 9 maja 2019
Ciągła obserwacja, czyli monitorowanie, to czynność mająca na celu zbadanie i opisanie jakiegoś zjawiska. Jeśli jest to czynność czy proces wykonywany przez ludzi, to monitorowanie z reguły służy poprawianiu jakości. Bez obserwacji ukierunkowanej na zmienianie świata na lepsze nie bylibyśmy w tym miejscy rozwoju, w którym teraz jest świat.
Ale czy monitorowanie przestrzeni publicznej musi być aż tak rozbudowane? Co z naszą prywatnością? Jak daleko można posunąć się w obserwowaniu innych? Czy na pewno ciągła obserwacja służy naszej wolności czy staliśmy się jej więźniami? Pytań jest wiele a odpowiedzi nie zawsze są jednoznaczne. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat monitoringu.
Staruszek monitoring
Systemy monitorowania to nie jest najnowsza technologia dwudziestego pierwszego wieku. Już podczas II wojny światowej inżynierowie z niemieckiej firmy Siemens skonstruowali system wykorzystywany do obserwacji testów rakiet V2.
Po wojnie obserwacja ludzi i przestrzeni nabrała charakteru komercyjnego. Najpierw właściciele fabryk obserwowali proces produkcji, a wyniki monitorowania wykorzystywali do lepszego wykorzystania czasu pracy, surowców, zasobów ludzkich.
Monitorowanie ludzi w przestrzeni miejskiej, jako sposób na powstrzymania przestępczości, stosuje się od roku 1968. Prekursorem był Nowy Jork – dzisiaj system kamer miejskich jest popularnym i powszechnie stosowanym na całym świecie sposobem śledzenia ludzi.
Od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia docenia się również wykorzystanie danych zapisanych przez monitoring w celach prywatnych – z reguły robi się to w celu zabezpieczenia mienia.
Jak to działa monitoring?
Schemat monitoringu nie zmienia się od dziesięcioleci: kamera rejestrująca obraz (tylko obraz albo obraz i dźwięk) oraz urządzenie rejestrujące, które zapisuje dane przesłane z kamery na twardym dysku to najważniejsze elementy.
Zmieniają się parametry techniczne urządzeń. Obraz i dźwięk doskonałej jakości, natychmiastowe analizowanie danych i alarmowanie, jeśli zostanie wykryte zagrożenie będą na pewno numerem jeden dla konstruktorów i programistów pracujących nad urządzeniami do monitoringu przyszłości. Na pewno ważne jest też konstruowanie urządzeń coraz mniejszych, aby śledzenie z ukrycia było bardziej dyskretne, nieograniczające poczucia swobody.
Monitorowanie na pewno jest potrzebne w celach militarnych i przemysłowych. Trudno wyobrazić sobie działanie służb antyterrorystycznych czy policji bez obserwacji zachowań ludzi w obiektach publicznych czy przestrzeni miejskiej. Permanentne obserwowanie miejsc niebezpiecznych ma na celu wymuszenie na ludziach odpowiedniego, zgodnego z prawem zachowania. W razie, gdy komuś zdarzy się naruszyć normy, zapis z kamer pozwala odszukać przestępcę a następnie postawić mu zarzuty i ukarać.
W domu kamery sprawdzają się jako nowoczesny strach na włamywaczy lub innych ludzi, którzy nie zawsze mają dobre zamiary. Niejedna niekompetentna opiekunka do dzieci przekonała się jaką siłę ma monitoring Łódź, gdy rodzice pokazali jej film na którym została zarejestrowana przemoc fizyczna i psychiczna, którą stosowała wobec malucha.
Zwolennicy monitoringu uważają, że ludzkie poczucie bezpieczeństwa i życie w bezpiecznym świecie jest znacznie ważniejsze, niż pełna ochrona prywatności. Świat bez monitoringu nie przetrwałby pewnie długo – wszyscy terroryści, szaleńcy i przestępcy w jednej chwili zniszczyliby dorobek pokoleń.